Ayçiçeği Türleri ve Özellikleri
22 Haziran 2024

Ayçiçeği Türleri ve Özellikleri

Ayçiçeği, bileşikgiller ailesine ait bir bitki türüdür. Anavatanı Amerika'dır ve yaklaşık 55 kadar çeşidi bulunmaktadır. Ayçiçeği, yüzünü sürekli güneşe çevirdiği için ülkemizde gündöndü, günebakan ve gün çiçeği gibi isimlerle de bilinir.

Ayçiçeğinin Yetiştiği Bölgeler

Trakya, Ege ve Marmara bölgelerinde yaygın olarak ekimi yapılan ayçiçeği, tohumlarından yağ elde etmek amacıyla çapa bitkisi olarak yetiştirilir. Yağı alındıktan sonra geriye kalan posası hayvan yemi olarak kullanılır. Bu bitki, bir yıllık olup, boyu yarım metreden dört metreye kadar ulaşabilir ve kalınlığı 1-4 cm arasında değişir.

Ayçiçeğinin Fiziksel Özellikleri

Ayçiçeğinin çok sağlam bir kök yapısı vardır ve bu kökler toprağı sıkıca kavrayarak özellikle potasyum gibi besin maddelerini alır. Gövdesi de oldukça sağlam olup, tek bir sapı olan veya dallanan çeşitleri bulunur. Tarımı yapılan ayçiçeği bitkilerinin dallanması istenmezken, süs bitkisi olarak ekilenlerin dallanması tercih edilir. Yabani çeşitler ise daha fazla dallanır ve bu dallanma yabanilik belirtisidir. Fazla dallanan bitkilerin her dalının ucunda bir tabla meydana gelir, ancak aşırı dallanan bitkilerde meyve küçük ve yağ oranı düşük olur.

Ayçiçeği Çiçek ve Tohumları

Ayçiçeğinin yaprakları büyük ve kalp şeklinde olup, renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişir. Bitkinin dalları, yaprakları ve sapı tüylüdür. Çiçekler ana sap veya dalların ucunda oluşan tablalarda meydana gelir. Tablaların altında birbiri üzerine dizilmiş sivri ve sapsız yapraklar bulunur. Tablalar üzerinde iki çeşit çiçek bulunur. Tablanın ilk iki sırasında bulunan çiçekler kısır olup ürün vermezler; bu çiçeklerin erkek ve dişi organları bulunmaz. Kısır çiçeklerin taç yaprakları, tablanın dış kısmında bir dil şeklinde olup, boyları yarım ile iki santimetre arasındadır. Renkleri beyazımsı, açık kırmızı ve portakal renklidir. Son derece güzel bir görünüşe sahiptirler. Bir tabladaki çiçek sayısı 50-200 arasında değişir.

Ayçiçeğinin Faydaları

Ayçiçeği bitkisi ışığa karşı duyarlı olup, güneşin hareketini takip eder. Bu durum özellikle, ayçiçeği tabla bağladıktan sonra çok açık bir şekilde görülür. Ayçiçeği, bitkisel yağ sanayisine ham madde veren bitkilerin başında gelir. Ayçiçeği yağı, en kaliteli ve lezzetli yağların başında gelir. Bu yağ yemeklerde, kızartma, salata ve balık konservelerinde, sanayide ise boya ve sabun yapımında kullanılmaktadır. Ayçiçeği küspesinde önemli oranda protein ve bir miktar yağ bulunduğu için mükemmel bir hayvan yemidir. Özellikle sığır ve süt inekleri için değerli bir besin kaynağıdır. Öğütülmüş ayçiçeği tablaları da küçükbaş ve kümes hayvanları için yem yapımında kullanılmaktadır. Ayçiçeği tohumunun kabuğu; mayaların yapımında, alkol ve furfurol elde edilmesinde ham madde olarak kullanılır. Ayçiçeği tohumları ülkemiz insanları tarafından yaygın bir şekilde çerez olarak tüketilmektedir. Ayçiçeği arılar için önemli bir besin kaynağıdır. Yakıldıktan sonra arta kalan külünde %40 oranında potasyum bulunur. Bu kül toprağa verildiğinde, toprakların potaslı gübre ihtiyacı karşılanmış olur.

Ayçiçeği Nasıl Bir İklim İster?

Ayçiçeği bitkisi ılık iklimleri sever. Soğuk havası olan bölgelerde gelişmesi oldukça yavaştır. Ayçiçeği bitkisinin normal gelişme süresi 80-140 gün arasındadır. Ekim zamanında toprak sıcaklığının 10-12 dereceden daha düşük olmaması gereklidir. Bol ışık ve fazla sıcaklık, ayçiçeği tohumunda yağ oranının yüksek olmasını sağlar. Bunların yanı sıra, ayçiçeği tablalarının orta kısmında bulunan çiçeklerin tohum olabilmesi için toprağın yeteri kadar nemli olması gereklidir. Bu sebepten bitkinin çiçeklenme ve döllenme devresine kadar yeterli yağış alması verimin büyük ölçüde artmasını sağlar.

Ekstra Bilgiler

Ülkemizde halen 500-600 bin hektar alanda ayçiçeği ekimi yapılmaktadır. Yıllık üretim miktarı yaklaşık olarak 600 bin ton ve dönüme ortalama verim ise 120-130 kilogramdır. Ayçiçeği, yalnızca yağ üretimi için değil, aynı zamanda tarımsal çeşitlilik ve ekosistem dengesinin korunması açısından da önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Seymen

17 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba ayçiçeği bitkisini ben dde dikmek istiyorum ama tam olarak nasıl bir iklim özellikleri gerekiyor ve aynı zamanda hangi topraklardda çok yetiiyor? Doğu bölgesinde yaşıyormm ve hava sıcaklıkları aşırı bir şekilde artabiliyor. Güneşe mi dikeyim normal bir alana mı dikeyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba! Ayçiçeği bitkisi güneşi çok seven bir bitkidir. Bu nedenle doğrudan güneş ışığı alan bir alana dikmeniz en iyisi olacaktır. Ayçiçeği, sıcak hava koşullarına oldukça dayanıklıdır, bu yüzden Doğu bölgesindeki aşırı sıcaklıklarla başa çıkabilir. Toprak konusunda ise, iyi drene edilmiş, besin açısından zengin ve hafif asidik topraklarda en iyi şekilde yetişir. Toprağın pH seviyesinin 6.0 ile 7.5 arasında olmasına dikkat edin. Ayrıca, düzenli sulama da önemlidir, ancak suyun toprakta birikmemesine özen gösterin. Başarılar dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayçiçek Yağı Saça İyi Gelir mi?

Ayçiçek Yağı Saça İyi Gelir mi?

Ayçiçeği Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Ayçiçeği Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Ayçiçeği Yetiştiriciliği

Ayçiçeği Yetiştiriciliği

Ayçiçeği Nerede Yetişir?

Ayçiçeği Nerede Yetişir?

Ayçiçeği Küspesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayçiçeği Küspesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?